Komunikace a řízení výuky

V této sekci jsou umístěné odkazy, které vám pomohou zaměřit on-line výuku tím správným směrem.

Na začátek by bylo vhodné seznámit se s 15 zásadami on-line pedagogiky na webu zřízeném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Na webových stránkách MŠMT ČR jsou dále v sekci Komunikace uvedeny v abecedním pořadí nástroje, které lze pro komunikaci s žáky a studenty a řízení výuky využít.

 

Zajímavé aplikace pro komunikaci a řízení výuky

Aplikace Google Classroom slouží pro vytvoření kurzu a následnou komunikaci s žáky a studenty formou příspěvků v sekci Stream. Prostřednictvím aplikace můžete zadávat domácí úlohy, vytvářet úkoly a otázky. Do aplikace je nutné se registrovat pomocí e-mailu, je zdarma, v českém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí. Společnost Google nabízí také dvě aplikace pro uskutečňování videokonferencí a videohovorů, Google Meet a Google Hangouts. Obě aplikace pracují na podobném principu s tím rozdílem, že pro vytvoření videokonference v Google Meet je nutné mít účet G-Suite – sada nástrojů umožňující spojení, vytváření, přístup a ovládání (např. Gmail, Cloudové uložiště, Disk, aplikace Sejf atd.). Google Hangouts je zdarma, Google Meet nabízí prvních 14 dní ve zkušební verzi rovněž zdarma. Aplikace od Google Inc. jsou v českém jazyce, nabízejí snadnou ovladatelnost a uživatelsky velmi přívětivé prostředí.

Platforma SmartClass+ nabízí možnost vytvářet různá cvičení vhodná např. k výuce cizích jazyků. Aplikace dále podobně jako Google Classroom slouží k řízení výuky, je v anglickém jazyce a nabízí poměrně přívětivé uživatelské prostředí.

Aplikace ClassFlow umožňuje vytvoření virtuální třídy pro interaktivní výuku zaměřenou na spolupráci pedagogů s žáky či studenty. V aplikaci lze v reálném čase využít virtuální tabuli, spustit rychlé hlasování, vytvořit lekci, aktivitu, kvíz či test nebo přidávat příspěvky k výuce. Jedná se o velmi povedenou a snadno ovladatelnou aplikaci do níž je nutné se registrovat pomocí e-mailu. Je zdarma, v českém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí.

Open Source Jitsi nabízí technicky i legálně dostupný software pro komunikaci v podobě videokonferencí nebo videohovorů bez nutnosti registrace online v rozhraní webové stránky. Součástí jsou funkce jako sdílení plochy, virtuální zvednutí ruky či ztlumení ostatních účastníků videokonference či videohovoru. Open Source je snadno ovladatelný, nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí a je v anglickém jazyce s možností přepnutí do českého jazyka.

Aplikace Adobe Connect je komunikační nástroj pro uskutečňování videokonferencí a videohovorů, který nabízí funkce jako sdílení plochy či vytvoření zpětné vazby mezi pedagogem a studenty např. prostřednictvím vyjádření souhlasu či nesouhlasu. Zmíněné funkce lze využít při online výuce. Společnost Adobe nabízí 90denní licenci zdarma, do aplikace je nutné se registrovat pomocí e-mailu, je v anglickém jazyce a nabízí uživatelsky poměrně přívětivé prostředí. K aplikaci existuje jednoduchý návod pro uživatele v českém jazyce.

Společnost Microsoft nabízí free verzi aplikace Teams pro uskutečňování videokonferencí či videohovorů. Součástí jsou funkce sdílení plochy, možnost práce s webovými aplikacemi balíčku Office 365 (Word, Excel, PowerPoint) a připojení až 300 účastníků. Aplikace vyžaduje registraci pomocí e-mailu, možná je také instalace aplikace do PC či mobilního zařízení. Teams je v českém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí. Microsoft Inc. dále nabízí výuková videa na webu Škola na dálku. K dispozici je rovněž e-mail týmu Microsoft pro školství skolstvi@microsoft.com poskytující odborné poradenství, licenční pomoc apod.

Společnost SMART Technologies nabízí Smart výukový software on-line pro pedagogy a studenty ke sdílení materiálů a individuální či skupinovou práci v on-line prostředí. K dispozici je rovněž aplikace Smart Notebook, která nabízí různé druhy nástrojů, např. kreslení, práci s objekty, pojmové mapy apod. Výukový software i aplikace jsou v anglickém jazyce. K využití výukového softwaru je nutná registrace pomocí e-mailu. Aplikace Smart Notebook vyžaduje instalaci do PC či mobilního zařízení, verze basic je zdarma a k jejímu využívání není nutná interaktivní tabule.

Aplikace BookWidgets je vhodný nástroj pro interaktivní výuku umožňující vytvářet úkoly, oznámení pro žáky a také získat od nich zpětnou vazbu. Pomocí aplikace lze vytvářet kvízy, křížovky nebo didaktické testy. Šetří čas díky automatickému opravování a lze ji spojit např. s Google Classroom. Aplikace vyžaduje registraci pomocí e-mailu, její instalace do PC či mobilního zařízení není nutná. Je zcela zdarma, v anglickém jazyce a nabízí velmi přívětivé prostředí. Po registraci Vás průvodce aplikací doslova „navede“ k vytvoření vlastních interaktivních cvičení.

Aplikace Socrative umožňuje vytvoření testů či zábavných kvízů on-line s volbou možnosti typu odpovědi – více možností, pravda/lež nebo krátká odpověď. Kromě standardních otázek lze také vkládat obrázky, např. mapy pro rozpoznání země, vlajky apod. K dispozici je verze pro pedagogy (Socrative Teacher) i studenty (Socrative Student). Do aplikace je nutné se registrovat pomocí e-mailu, je v anglickém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí. Rovněž je dostupná v App Store a Google play pro mobilní zařízení.

TOGlic nabízí 16 různých výukových aktivit, jako BingoKřížovky nebo Obrázkové puzzle pro domácí vyučování žáků zábavnou formou. Aplikace vyžaduje registraci pomocí e-mailu, po níž můžete využít již připravené materiály, vytvářet a sdílet vlastní aktivity nebo poslat aktivity na žákovská zařízení a sledovat průběh jejich práce. Aktivity lze vytvořit na míru prakticky pro jakýkoli předmět vyučovaný na prvním či druhém stupni základní školy. Aplikace je zdarma, v českém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí.

Portál Flippity.net umožňuje vytvářet interaktivní úkoly zábavnou formou např. v podobě her nebo kvízů. K dispozici jsou šablony s menu obsahující demo verzi, instrukce a vzor (zdrojový soubor) pro sdílení v MS Excel. Šablony jsou dostupné zdarma, k jejich použití není nutná registrace, jsou v anglickém jazyce a nabízí velmi přívětivé prostředí.

Aplikace Moodle je využívána např. v rámci výuky studentů na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Je vhodná spíše pro starší studenty středních, resp. vysokých škol. Pomocí aplikace lze vytvořit kurz (matematika, cizí jazyk), zadávat domácí úlohy, komunikovat prostřednictvím diskusního fóra, provádět hodnocení apod. V porovnání s aplikacemi Google Classroom či TOGlic má však Moodle uživatelsky náročnější prostředí. Vytvoření vlastního účtu je rovněž časově náročnější. Nutnou registraci lze provést v českém jazyce, samotné prostředí aplikace je v českém a částečně v anglickém jazyce. Registrací získáte možnost přidání až 50 účastníků a 200 MB dat pro ukládání souborů. Některé další úkony lze provést v anglickém jazyce, např. vytvořit vlastní webovou stránku.

Aplikace Trello je komunikační nástroj, který slouží ke správné organizaci projektů, např. on-line výuky. Můžete vytvořit tým, zadávat úkoly a sledovat jejich průběh a dokončení. Do aplikace je nutné se registrovat pomocí emailu, je zdarma, v českém jazyce a nabízí uživatelsky přívětivé prostředí.

Aplikace Padlet.com umožňuje vytvářet elektronické nástěnky. Lze ji tedy využít jako komunikační nástroj pro organizaci nebo sdílení při on-line vzdělávání. Do aplikace je nutné se registrovat pomocí e-mailu, je v českém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí. Rovněž je dostupná v App Store a Google play pro mobilní zařízení. Verze basic je zdarma.

Aplikace Zoom je vhodný komunikační nástroj, podobný aplikaci Skype, určený pro uskutečňování videokonferencí a videohovorů. Aplikace vyžaduje registraci pomocí e-mailu, nutná je také instalace aplikace do PC či mobilního zařízení. Po přihlášení můžete vytvořit vlastní virtuální místnost, do které lze pozvat jednotlivé účastníky prostřednictvím odkazu zaslaného e-mailem nebo jiným komunikačním nástrojem: Messenger, Viber, WhatsApp apod. Výhodou oproti aplikaci Skype je funkce „Sdílení“ (tzv. Share). Funkce umožňuje přejít do módu vzdálené plochy. Můžete tak názorně poukázat např. na chyby v dokumentech sdílených žáky či studenty nebo naopak vyzdvihnout podstatné prvky v prezentacích svých žáků či studentů. Jedná se o velmi sofistikovaný nástroj, aplikace je zdarma a v anglickém jazyce.

Aplikace Cisco je nástroj umožňující komunikaci až 100 účastníků během videokonference. Dále aplikace nabízí funkci sdílení plochy. Aplikace vyžaduje registraci pomocí e-mailu, možná je také instalace aplikace do PC či mobilního zařízení. Cisco je zdarma, v anglickém jazyce a nabízí uživatelsky velmi přívětivé prostředí, v některých prvcích podobné aplikaci Zoom.

Aplikace ClickMeeting je nástroj umožňující komunikaci na snadno použitelné videokonferenční platformě. Po přihlášení můžete vytvořit událost s možností přístupu pro více uživatelů či pro jednotlivce zadáním hesla. Dále můžete vytvořit adresář účastníků a pozvat je prostřednictvím jejich telefonního čísla k videohovoru. Aplikace vyžaduje registraci pomocí e-mailu, její instalace do PC či mobilního zařízení není nutná. ClickMeeting nabízí 30denní free trial verzi, je v anglickém jazyce a nabízí uživatelsky poměrně přívětivé prostředí, v některých prvcích podobné aplikaci Zoom.

 

Podpůrné weby k aplikacím a řízení výuky

Webové stránky projektu SYPO (SYstematická POdpora pro všechny učitele a ředitele) fungují jako podpůrný nástroj pro začínající učitele, učitele s praxí a ředitele. Součástí je nabídka webinářů na podporu distanční výuky. Web dále nabízí další tipy a zdroje informací jako např. webové stránky DigiKoalice Učíme se on-line.

Na webu Virtuální škola se lze seznámit se zkušenostmi mezinárodních škol American Academy v oblasti organizace a řízení virtuální výuky. Můžete se dozvědět o Zkušenostech s výukou přes video nebo Jak přetvořit školu na školu virtuální. Web rovněž popisuje 8 jednoduchých kroků jak využít Google Classroom pro vzdálenou výuku prostřednictvím videonávodů umístěných na Youtube (Jak na Google Classroom - představení služby) .

Webová stránka Ve škole popisuje, jak připravit on-line pracovní listy pro žáky a studenty zábavnou formou prostřednictvím aplikace Wizer.me. K dispozici jsou články, zajímavé tipy a další nástroje. Pomocí aplikace můžete vytvářet vlastní pracovní listy, vkládat obrázky či videa. Na webu je uveden jednoduchý návod, jak s aplikací pracovat. Aplikace vyžaduje registraci e-mailem, je zdarma, v anglickém jazyce a nabízí uživatelsky poměrně přívětivé prostředí.

Portál Talentpoint.cz je zaměřený především na děti a mladší žáky. Uvádí různé tipy na vhodné aktivity, např. aplikace či návody podporující tvořivost a kreativitu dětí zábavnou formou Zabav děti a Tvořivé děti. Součástí jsou dále odkazy na vzdělávací pořady Byl jednou jeden život a Byl jednou jeden...člověk na webu České televize a na vzdělávací videa NEZkreslená věda na Youtube popisující různá témata z oblasti vědy pro děti a mladší žáky. Talentpoint.cz také uvádí odkazy některých ústavů Akademie věd České republiky zaměřující se na tipy pro pokusy na doma i do školy, např. Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. 

Web Deloitte nabízí možnost webinářů pro učitele a ředitele základních, středních a vysokých škol s cílem zajistit v této situaci distanční formu výuky. Na toto téma byl zaměřen webcast Vzdělávání v době koronaviru. Témata se týkala nastavení on-line výuky nebo technologií vhodných pro konkrétní typy škol. Na webu se lze také přihlásit k odběru novinek týkajících se dalších seminářů a webcastů pořádaných společností Deloitte.

Webové stránky Pedagogicke.info je server pro pedagogy, na němž jsou uváděny příspěvky týkající se nejen online výuky. Na webu jsou umístěny články od různých autorů, které uvádějí zkušenosti, rady a postupy ohledně online výuky, např. Jak na online výuku nejen v období uzavření škol.